Новини

НА БАТЬКІВЩИНІ
ЮРІЯ ЛАВРІНЕНКА

   Фундація ім. І. Багряного (США) продовжує серію заходів із циклу «З Україною в серці». Йдеться про зустрічі з бібліотекарями, вчителями, учасниками російсько-української війни, музейниками, студентами, які відбуваються в місцях, що пов’язані з життям і діяльністю відомих представників української еміграції. Такі зустрічі вже організовано в Петрівцях (Полтавщина) – на батьківщині відомого громадського діяча в США Олексія Коновала, у Медвині (Київщина) – на батьківщині лідера ДОБРУСу (США) Івана Дубинця, в Миргороді – місці народження письменника й редактора українських часописів у Німеччині Павла Маляра, а нещодавно така зустріч відбулася й на батьківщині автора антології «Розстріляне відродження» Юрія Лавріненка (1905–1987), який народився в с. Хижинці (нині Звенигородського району) Черкаської області.

   Сюди – до однієї з найбільших на Черкащині бібліотек – завітав представник Фундації ім. І. Багряного, доктор Українського вільного університету (Мюнхен, Німеччина), співробітник Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України Сергій Козак, який розповів про життя і творчість Юрія Лавріненка, його підрадянську дійсність, зокрема перебування в ув’язненні, про перші роки еміграції, співпрацю з часописом «Українські вісті» (Німеччина) і театром Йосипа Гірняка (Австрія, США). Юрій Лавріненко також був співредактором (разом з Ів. Кошелівцем) «Української літературної газети», яка виходила в Мюнхені, редактором і видавцем збірника «Сучасник», брав участь у створенні Мистецького українського руху і Об’єднання українських письменників «Слово». Повідомивши цікаві подробиці роботи Ю. Лавріненка над антологією «Розстріляне відродження» (Париж, 1956), дослідник української діаспори ознайомив присутніх із низкою раритетів. Особливе зацікавлення в учасників заходу викликав почерк Юрія Лавріненка – автограф, який він залишив на авторському примірнику «Розстріляного відродження» Олексієві Коновалу 23 квітня 1963 року.

   Присутні на зустрічі у Звенигородці довідалися про особливості діяльності Фундації ім. І. Багряного, від імені якої Сергій Козак передав того дня до фондів бібліотеки низку видань, зокрема тритомну «Історію української діаспори», спогади про Тодося Осьмачку, збірник Шевченківських матеріалів, книжку розмов з Анатолієм Дімаровим «Його голос чути досі», підручник з психології літературної творчості «Як вони пишуть», збірник «Героям слава!», дослідження «Мовний всесвіт Івана Багряного» з передмовою Павла Гриценка, а також серію видань Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України «Українська діаспора: літературна бібліографія»: «У далекій Аргентині», «Збірник “Слово”: від Осьмачки – до Шевельова», «Планета ДіПі: літературні острови». В рамках цієї зустрічі й відбулася презентація цього трикнижжя, яке вийшло завдяки добродієві Василю Стану з американського штату Массачусетс.

   Директорка бібліотеки Лариса Добровольська подякувала Сергієві Козаку за цікаву оповідь і подаровані книжки, а завідувачка краєзнавчого музею Олена Наріжна ознайомила гостя з Києва з пам’ятками Звенигородки, зокрема з монументом Тараса Шевченка, будинком, де жив Агатангел Кримський, стелою на честь заснування вільного українського козацтва, з місцями, що пов’язані з творчістю Василя Шкляра, Матвія Шестопала та інших постатей цього краю, які продовжили і продовжують український чин Юрія Лавріненка.

Володимир ТКАЧ

 

ЛАУРЕАТ
ПРЕМІЇ ІМ. І. БАГРЯНОГО —
ПАВЛО ГРИЦЕНКО

Gricenko Pavlo YuhimovichРішенням Управи Фундації імені Івана Багряного (США) цьогорічним (2017 р.) лауреатом Міжнародної премії імені видатного письменника і громадсько-політичного подвижника став відомий вчений,  діяч української культури, директор Інституту української мови НАН України Павло ГРИЦЕНКО. Таким чином відзначено його ґрунтовну працю «Від смальтинок до цілості ідіолекту Івана Багряного», поціновано зусилля вченого на ниві оборони рідного слова, зокрема його титанічну діяльність як голови журі Конкурсу імені П. Яцика, проведення якого спрямоване на піднесення ролі української мови в державі та поза її межами, має високий позитивний резонанс, а також високо оцінено його послідовність у відстоюванні ідеї розпросторення функціонування української мови як державної – на всій території України в усіх сферах суспільної комунікації.

Премія (диплом та грошова винагорода) вручається до дня народження Івана Багряного (2 жовтня); дотепер її лауреатами стали зокрема такі відомі діячі української культури, дослідники творчості письменника як Іван Дзюба, Олексій Коновал (США), Галина Воскобійник (США), Михайло Слабошпицький, Анатолій Погрібний, Володимир Базилевський, Євген Сверстюк, Леонід Череватенко, Олександр Шугай, Сергій Козак та ін.

 

 

“Полтавщина літературна”

Щойно за сприяння Фундації імені Івана Багряного побачило світ унікальне видання – фотоальбом Сергія Козака «Полтавщина літературна» (Див. детальніше).