110-річчя Івана Багряного

Іван Багряний: харківська сторінка

1231653Завершується 2016-й – рік 110-річчя від дня народження видатного прозаїка, публіциста, громадсько-політичного діяча, лауреата Шевченківської премії Івана Багряного (1906 – 1963). Ювілей вшановано низкою подій, зокрема й на батьківщині письменника – в Охтирці, а також у Києві, Миргороді, Лубнах, а ще – завдяки Фундації ім. Івана Багряного та Видавничій спілці його  імені –  у світ вийшли унікальні книжкові видання.

Відзначення ювілею письменника не оминуло й Харкова, де 17 грудня ц.р. у книгарні «Є» відбулася літературна дискусія на тему “Багряний — “Транзит” — Харків”.  Окрім журналістки і громадської діячки Валерії Бакуліної, яка була модератором зустрічі, в обговоренні багатоаспектної проблематики творчої спадщини письменника взяли участь: аспірантка Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, переможниця конкурсу «Золотий бумеранг» Олена Шапошнікова, журналіст, доктор Українського вільного університету (Мюнхен, Німеччина) Сергій Козак, науковець-багрянознавець, громадський діяч Харківщини  Володимир Касьяненко, аспірантка Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Аліна Желнович та ін.  У виступах йшлося зокрема про державотворчі засади і національну ідею у творах І. Багряного, актуальність його публіцистики в сучасних умовах, проблему екранізації художніх творів письменника, роль часопису «Українські вісті» у долі Багряного-публіциста, збереження меморіальної спадщини на батьківщині письменника – в Охтирці, тощо.

Як відомо, з Харковом пов’язано чимало сторінок біографії Івана Багряного. Зокрема тут він співпрацював з редакціями літературних часописів, брав активну, до певного часу, участь у літературному житті, тут його вперше заарештовано, зрештою, тут також минала його літературна молодість, отож, не випадково, що під час літературної зустрічі прозвучали слова письменника про молоде покоління: «Молодь потребує завжди іскри. Але не кожна іскра вибухає полум’ям… іскра справжнього вогню запалює пожежі… Тоді відбудеться те чудо, що вже мало місце в нашій недавній історії, — та маса, як кажуть, «попсованих» молодих людей перетвориться в мільйони ентузіастів, в армію фанатичних звитяжців за торжество свого народу, сягаючи до вершин справжньої національної  героїки…» (Іван Багряний, 1946 рік).

Видавець, представник Фундації ім. І. Багряного у Полтавській області Сергій Козак розповів присутнім про акцію «З Іваном Багряним: від села – до села, від міста – до міста», яка триває зокрема на теренах  Полтавщини, а також ознайомив із діяльністю Фундації ім. І. Багряного, внеском її очільників Олексія Коновала та Галини Воскобійник у справу вшанування пам’яті видатного діяча. Адже ж саме завдяки Фундації, яка носить ім’я письменника, цього року видано низку важливих книжок («Від «Скельки» до «Буйного вітру», «Мовний всесвіт Івана Багряного», «На порозі прийдешнього», «Іван Багряний: український письменник і політичний діяч», «Народжений для бою», серія видань «Української бібліотеки імені Івана Багряного»), які були представлені того дня у Харкові й подаровані учасникам літературної зустрічі.

Марія ТКАЧЕНКО